Od 8. do 9. maja je potekala mednarodna konferenca »LIFE Kmetovanje«. Osrednji cilji konference so bili predstavitev priložnosti, ki jih prinaša program LIFE sektorju kmetijstva, spodbujanje reševanja aktualnih okoljskih problemov skozi LIFE projekte ter mreženje. Posvečena je bila torej tematiki okoljsko vzdržnega kmetijstva, predvsem prepletenosti varstva okolja in kmetijstva.
Prvi dan je potekal obisk LIFE projektov na terenu. Obiskali smo projekt LIFE ViVaCCAdapt v Ajdovščini in si po predstavitvi njihovega projekta ogledali zasaditev rastlinskih protivetrnih pasov na terenu. V nadaljevanju smo se odpravili na Ig, kjer nam je projektna ekipa Notranjskega regijskega parka predstavila sicer že zaključen projekt LIFE Presihajoče Cerkniško jezero, ukrepe katerega sedaj nadgrajujejo v okviru projekta KRAS.RE.VITA. Poleg Notranjskega regijskega parka smo se seznanili tudi z aktivnostmi Krajinskega parka Ljubljansko barje. Ukrepe, izvedene v projektu PoLJUBA, nam je projektna ekipa predstavila tudi na terenu.
Na tržnici znanja, namenjeni mreženju obiskovalcev, smo predstavili tudi ukrepe in rezultate projekta LIFE DINALP BEAR. Osredotočili smo se na ukrepe za preprečevanje konfliktov z medvedi v kmetijski krajini in odgovorno nepotrošno rabo medvedov (medvedu prijazni izdelki).
Na sami konferenci smo se po pozdravnih nagovorih seznanili z na novo pridobljenimi rešitvami za kmetijstvo in okolje, ki so bile razvite v okviru programa LIFE (dr. Patrik Kolar). Prav tako je dr. Luka Juvančič izpostavil primere dobrih praks, ki kažejo soodvisnost kmetijstva in naravovarstva. Dr. Marija Markeš nas je pozvala k razmisleku o pomembnosti trajnostnega razvoja, predvsem pa sodelovanja naravovarstva in kmetijstva.
Sledila je predstavitev štirih tujih LIFE projektov: LIFE-Montado-adapt, LIFE AQUA, LIFE HelpSoil in AranLIFE. Predstavili so tako ukrepe, izvede tekom projekta, kot tudi samo problematiko ter potek komunikacije z deležniki. Poleg projekta SloWolf je bil predstavljen tudi projekt LIFE DINALP BEAR (Rok Černe). Udeležencem smo predstavili primere dobrih praks za zaščito človekove lastnine pred škodo po medvedu, predvsem z uporabo elektroograj.
Organizirane so bile tudi delavnice s petimi različnimi tematikami. Naša projektna ekipa se je udeležila delavnice »Sobivanje«, katero je vodila mag. Aleksandra Majić Skrbinšek. Na delavnici smo imeli priložnost spregovoriti o aktualni problematiki sobivanja med človekom in potencialno konfliktnimi vrstami živali ter pomenu soodvisnosti kmetijstva in varstva okolja. Kot zelo pomembno se je izkazalo iskanje skupnih rešitev in novih predlogov za izboljšanje sobivanja v prihodnje.