SPOROČILO ZA MEDIJE
V soboto, 23. januarja, je v okviru projekta LIFE DINALP BEAR, na Oddelku za biologijo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, potekal »Medvedji dan« – izobraževalni seminar o nepotrošni »rabi« medvedov v turizmu. Glavni namen seminarja, namenjenega predvsem lovcem in turističnim vodnikom, je bila predstavitev smernic za odgovorno nepotrošno rabo medvedov v turizmu, saj postajajo z medvedom povezani turistični proizvodi, kakršna sta fotografiranje ali opazovanje medvedov v naravi, vedno bolj zanimivi.
Medvedi so veličastne živali, ki v ljudeh budijo zanimanje in radovednost. Marsikje to s pridom izkoriščajo in vključujejo opazovanje medvedov v turistično ponudbo. Ker je Slovenija en od redkih delov Evrope, kjer je medvede mogoče opazovati v prosti naravi, se te aktivnosti že začenjajo pojavljati, zanimanje za »medvedji turizem« pa vedno bolj narašča tako med turisti kot med ponudniki in tistimi, ki bi to želeli postati. Prav zato so strokovnjaki iz Biotehniške fakultete pripravili smernice za odgovorno izvajanje tovrstnih aktivnosti, ki lahko zagotovijo edinstveno in varno doživetje narave, povezano z medvedi, v njihovem naravnem okolju, na način, ki ima nanje kar najmanjši vpliv.
Smernice so na seminarju, ki se ga je udeležilo 96 udeležencev, predstavili predstavnikom lovskih in turističnih organizacij. Število udeležencev kaže, da je zanimanje za tovrstne aktivnosti veliko. Ob tem pa je bilo velikega pomena tudi povezovanje različnih strok. Čeprav imajo lovske organizacije – upravljavci lovišč in lovišč s posebnim namenom pri tovrstnih aktivnostih vedno ključno vlogo in že sedaj marsikje ponujajo različne oblike nepotrošnega doživljanja medvedov, bodo same težko izkoristile celoten potencial, ki se ponuja. Zaradi tega je v okviru obstoječih zakonodajnih osnov ključno povezovanje s turističnimi delavci, ki lahko takšen medvedji turizem vključijo v ostalo turistično ponudbo in ponudijo celovite, zanimive turistične proizvode.
Poleg smernic so udeležencem strokovnjaki iz različnih organizacij (Agencija RS za okolje, Gospodarska zbornica Slovenije, Zavod za gozdove Slovenije, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, Društvo Dinaricum, Arcturos, Zavod Tovarna trajnostnega turizma, Klub profesionalnih turističnih vodnikov Slovenije, Ars Naturae) predstavili ključne pravne vidike, ki so pomembni za izvajanje aktivnosti medvedjega turizma, osnove biologije in ekologije medvedov, osnovna načela trajnostnega turističnega proizvoda in vodenja turističnih skupin. Predstavljenih je bilo tudi nekaj praktičnih primerov nepotrošne rabe medvedov v turizmu. Ena od zanimivih novosti je uvedba oznake »Medvedu prijazno«, ki so jo prav tako razvili v okviru projekta in predstavlja dodano vrednost za storitve in izdelke, katerih proizvodnja oziroma izvedba medvedu in njegovemu habitatu ni škodljiva. Več o pridobitvi oznake »Medvedu prijazno« najdete na tej povezavi.
Skrbno načrtovane turistične aktivnosti povezane z medvedi lahko predstavljajo prednost tako za lokalno skupnost in turizem, kot tudi za medvede. »Konflikti ostajajo ena glavnih groženj ohranitve medveda in z njimi se soočajo zlasti lokalne skupnosti. Odgovoren medvedji turizem lahko predstavlja alternativni vir dohodka in hkrati pripomore k izboljšanju odnosa do te vrste«, nam je povedala Irena Kavčič, koordinatorka s turizmom povezanih aktivnosti pri projektu LIFE DINALP BEAR.