Del naše projektne ekipe iz Italije in Slovenije je preživel izredno informativen in ploden teden v Pirenejih, kjer smo si nabirali znanje o stanju populacije rjavega medveda v Franciji in Španiji ter o njihovih prizadevanjih za ohranitev te majhne populacije medveda, ki pa kljub vsemu izkazuje rahlo naraščajoč trend.
Francoski in španski kolegi so nas velikodušno gostili z izredno dobrim programom in njihovo strokovnostjo, zaradi česar smo se podrobno seznanili z njihovimi prizadevanji za ohranjanje medveda, z načinom upravljanja in raziskovanja ter ukrepi za izboljšanje sobivanja lokalnih prebivalcev in medveda na istem prostoru.
Francoska in španska populacija medveda v Pirenejih je bila tik pred izumrtjem, preden so tja doselili posamezne osebke iz Slovenije. Serija preselitev posameznih osebkov se je začela že pred več kot 20-imi leti, in sicer leta 1996, zadnjo preselitev pa so izvedli oktobra prejšnjega leta (2018), ko so doselili dve samici na območje, kjer sta ostala le še dva samca. Obe samici sta se dobro integrirali v novo okolje, kažeta pa dokaj različne znake rabe prostora, aktivnosti in vzorcev gibanja.
Pristojni organi so se v tem obdobju morali soočiti z veliko izzivi upravljanja medvedje populacije, kot so npr. nizka številčnost, izolirani otoki posameznih osebkov, nenaklonjen odnos javnosti in prepričanja, ki ne temeljijo na bioloških in znanstvenih dejstvih, nizko sprejemanje s strani lokalnih prebivalcev, škoda po medvedu na živini, ozaveščanje javnosti ipd.
»Ekipa za medvede« v okviru »Francoske nacionalne agencije za lov in prostoživeče živali Office National de la Chasse et de la Fauna Sauvage”, agencijske tehnične enote iz Regionalnih direkcij (v tem primeru direkcija Toulouse), španska ekipa projekta LIFE Piros, Generalitat de Catalunya and Conselh Generau d’Aran so nas velikodušno sprejeli v njihovih ustanovah, terenskih bazah in na terenu samem.
Predstavili in tudi praktično demonstrirali na terenu so njihov sistem spremljanja stanja populacij in način upravljanja, odškodninski sistem, zaščitne ukrepe pred pojavljanjem škod na živini, prizadevanja za ohranjanje populacij, rezultate raziskav in bodoče cilje raziskav ter metodologijo zbiranja podatkov na terenu. Razložili so nam tudi vse o protokolih za ukrepanje, protokolih za intervencije in protokolih za akcije iz helikopterja.
Seznanili smo se tudi s sistemom francoskih in španskih pristojnih organov in agencij, ki se ukvarjajo z ohranjanjem in upravljanjem prostoživečih živali, gozdov, raziskavami in lovom. Srečali smo se tudi s predstavniki Pirenejske Pastirske Zveze. Njihovi poklicni pastirji predstavljajo ključno podporo pastirjem v Pirenejih, med drugim tudi v nujnih situacijah, in izvajajo obvezna izobraževanja za pastirje. Pokazali so nam, kako uporabljajo pastirske pse kot zaščitni ukrep pred napadi medveda na ovce, ter razložili njihov način vzreje, selekcije in vzgoje teh delovnih psov. Zveza je prav tako odgovorna za spremljanje teh psov med njihovim odraščanjem in nudenjem pomoči pri pravilni vzgoji in treniranju.
Na enodnevnem pohodu po pirenejskih grebenih in vrhovih na osrednjem območju medveda smo občudovali prelepo gorsko okolje in tamkajšnjo rastlinstvo in živalstvo. Obiskali smo tudi visokogorske pašnike, kjer izvajajo transhumanco, ter se podučili o njihovih metodah spremljanja stanja populacije medveda na terenu.
Hvaležni smo našim francoskim in španskim kolegom, ki so bili izredno dobri gostitelji, za obširno izmenjavo informacij in znanj ter tako profesionalen program. Ponosni bomo, če jih bomo ob naslednji priložnosti gostili v našem dinarsko-alpskem okolju.